Date generale despre Serviciile sociale din comuna Golaiesti

In anul 2011, conform INSS, la nivelul comunei Golaiesti erau inregistrati 23,8% pensionari din totalul populatiei comunei.
In comuna Golaiesti aproximativ 20 de familii beneficiaza de venitul minim garantat. O atentie deosebita din partea serviciilor sociale primesc si familiile in care cel putin un parinte este plecat la munca in strainatate.
In comuna Golaiesti sunt inregistrate si de familii in care parintii sunt plecati la munca in strainatate, de 2 ori mai multe familii in 2014 decat in anul 2007, in conditiile in care la nivelul Zonei Metropolitane numarul familiilor in care parintii sunt plecati la munca in strainatate s-a dublat.

In satul Golaiesti a fost construit, prin fonduri europene un Centru de ingrijire copii, tocmai pentru a veni in sprijinul familiilor nevoiase si pentru a da o sansa copiilor spre o educatie mai buna.

Datorita faptului ca acest centru a fost construit prin fonduri europene, el beneficiaza de tot felul de dotari necesare in activitatea zilnica de invatamant si, in acelasi timp pentru a asigura conditii net superioare fata de ceea ce au acasa copii ce invata aici, pentru a asigura conditii umane si normale in desfasurarea unei astfel de activitati. Acest centru asigura si personalul necesar si calificat in desfasurarea activitatii.

Data creare: 11-12-2015 09:53:14