Viata religioasa a comunei Golaiesti

Avand in vedere faptul ca majoritatea populatiei comunei este ortodoxa, in mod implicit si majoritatea bisericilor din comuna sunt de rit ordodox, unele dintre ele, chiar foarte vechi, cu o istorie greu de descris si de prezentat in imagini.
In comuna Golaiesti exista si activeaza 6 biserici (satul Podu Jijiei nu are biserica). Pe langa toate cele 6 biserici exista si cimitir.

Biserica Sintii Constantin si Elena

Construita in secolul al XIX lea in satul Golaiesti, comuna Golaiesti, biserica Sintii Constantin si Elena este o biserica ortodoxa cu hramul Sfintei Cuvioase Parascheva si a Sfintilor imparati Constantin si Elena. Parohia Golaiesti isi trage numele de la satul Golaiesti unde este biserica parohiala. Satul Golaiesti este un sat vechi intemeiat de clacasii de pe motia lui Golaia respectiv Golia, un nepot al parcalabului Ioan Golea care a zidit Manastirea Golia din orasul Iasi. Biserica are in curte si o casa pentru desfasurarea activitatiloe de pe langa biserica, in limbaj popular, este cee ace se numeste Praznicarul bisericii, ceasta cladire fiind renovata.

Actuala biserica cu hramul Sfintii imparati Constantin si Elena este o constructie veche din 1812 in plan de nava cu axida semicirculara a altarului in retragere si cu un pridvor inchis in plan patrat pe care se inalta turnul clopotnitei, cu aceperis simplu de tabla. Biserica este construita din barne si valatuci cu acoperis din tabla, peretii sunt drepti fara ornamentatii arhitecturale, interiorul este simplu cu o mica bolta in pronaos.

In prezent, biserica a fost reparata si consolidata in anul 2000, i s-au adaugat un pridvor si o clopotnita noua in care sunt asezate cele doua clopote, interiorul a fost pictat de catre pictorul Maria Pascal, i s-a adaugat o catapeteasma noua si mobilier nou. A fost sfintita in anul 2005 de catre PreaSfintitul Calinic Botosaneanul. In biserica mai sunt pastrate un numar de obiecte de valoare artistica si istorica, printre care anumite evanghelii, sfinte, vase, cadelniti, icoane si carti. Pe langa biserica mai functioneaza si o casa sociala cu o suta de locuri, biblioteca si un aghiazmatar. Toate acestea au fost posibile prin contributia enoriasilor.

Biserica Sfantul Nicolae Cilibiu

Biserica Sfantul Nicolae din satul Cilibiu, comuna Golaiesti construita in secolul al XVIII lea este o biserica ortodoxa ce are ca hram Sfantul Nicolae si Sfanta Treime. Singurul obiectiv din comuna Golaiesti inclus in lista monumentelor istorice din judetul Iasi ca monument de interes local, clasificat ca monument de arhitectura, este biserica „Sfantul Nicolae" din satul Cilibiu, constructie datand din secolul al XVIII-lea.

Drumul spre satul Cilibiu este vegheat de padurea Ruseni. Satul Cilibiu este traversat de conducta de gaz ce face legatura cu gazoductul Iasi-Ungheni.

Biserica ortodoxa din satul Cotu lui Ivan - are hramul Sf. Dumitru, este asezata pe malul drept al Jijiei vechi. Biserica noua este amplasata in curtea vechii biserici, dar in vechea biserica nu se mai desfasoara activitate, ci doar cimitirul care inconjoara vechea biserica.

In satul Medelini este cea mai noua biserica din comuna. Aceasta a fost contruita prin bunavointa autoritatii locale si a credinciosilor care aveau nevoie de o biserica in sat.

In desfasurarea activitatii bisericii vegheaza Sf. Maria, a carui hram se serbeaza pe data de 8 septembrie; este sezata langa Casa Memoriala Ionel Teodoreanu si cu altarul in partea de vest a casei.

si in satul Petresti, exista o biserica mica, cocheta, care vegeaza si raspunde la nevoia spirituala a cetatenilor.
Tot in satul Petresti este si cladirea Brigazii Silvice ce apatine de Ocolul Silvic al comunei Golaiesti.
In comuna functioneaa si un oficiu postal ce asi desfasoara activitatea in acceasi cladire unde functioneaza si un cabinet notarial pentru a raspunde astfel la toate nevoile comunitatii.

Data creare: 11-12-2015 09:52:07