Privire generala asupra Invatamantului din comuna Golaiesti

Scoala, ca o necesitate umana, s-a înfiintat în comuna in urma Legii instructiei publice din anul 1864.

Primele forme organizate de invatamant apar in Moldova inca din secolul al XVI- lea, Scoala de la Cotnari. în timpul domniei lui Vasile Lupu, a lui Constantin Mavrocordat si a lui Alexandru Ghica, invatamantul face progrese remarcabile, dar anul scolar 1858- 1859 constituie un moment cu totul deosebit pentru invatamantul satesc din Moldova.

Este cunoscut rolul invatamantului pentru dezvoltarea oricarui neam si de aceea ar fi fost de prisos a argumenta necesitatea organizarii lui intr-o societate moderna. Cine se apleaca cu interes si cu migala asupra filelor istoriei neamului nostru va constata cu usurinta faptul ca înca din Evul Mediu au existat preocupari pentru a asigura accesul la stiinta de carte, chiar daca, pentru inceput, marea masa a populatiei nu putea beneficia de acest mijloc de iluminare a mintii.

Invatamantul isi are inceputurile in Tarile Romane, legate de singura institutie de cultura din vechime, care era biserica. In biserici si manastiri au aparut primele manuscrise, primele carti mai apoi, si aceste sfinte lacase asigurau contactul cu cuvantul scris.

La nivelul comunei Golaiesti functioneaza 5 scoli in cadrul carora functioneaza si gradinite:
- Scoala Gimnaziala Golaiesti
- Scoala din satul Cilibiu
- Scoala Primara Cotu lui Ivan
- Scoala Primara Gradinari
- Scoala Primara Petresti

In trecut, si în satul Medeleni a functionat o scoala, in casa unde a copilarit marele scriitor Ionel Teodoreanu.

Invatamantul primar si gimnazial este sustinut, pentru cei aproximativ 700 elevi. Starea generala a scolilor nu este una foarte buna insa sunt asigurate conditii decente pentru desfasurarea activitatii de invatamant. Toate cele 5 scoli sunt recordate la reteua de alimentare cu energie electrica, sunt incalzite cu combustibil solid prin sobe cu lemne, sunt racordate la retea de apa curenta, mai putin scoala din satul Petresti.

Populatia scolara din comuna Golaiesti în anul 2014, este de aproximativ 700 elevi, ceea ce reprezinta un procent de 18,76% din totalul populatiei comunei.
in comuna, de-a lungul timpului s-a incercat modernizarea cladirilor in care functioneaza scolile, efort sustinut, in mare parte, din fonduri proprii.

In urmatoarea perioada, autoritatea locala va face eforturi pentru a imbunatati conditiile de desfasurare a activitatii de invatamant luand în calcul si posibilitatea accesarii fondurilor nu numai fondurile proprii.

Biblioteca

Incercarile de ridicare culturala a lumii rurale de la sfarsitul veacului al XlX-lea au avut în anul 1898 un moment de adevarata cotitura. In Monitorul Oficial nr.193 din 2 decembrie se publica o „deriziune" pentru infiintarea bibliotecilor publice (numite atunci populare) din Romania.

In perioada interbelica, mai ales in a doua parte a perioadei, biblioteca a fost unul din elementele de baza in ceea ce priveste largirea orizontului stiintific si spiritual al locuitorilor comunei. Biblioteca era un loc frecventat de cititori de toate varstele, cea de la centrul de comuna avand filiale (ca si astazi, de altfel) in toate satele.

In comuna exista o bilioteca comunala, in satul Golaiesti la nivelul bibliotecii comunale functioneaza o retea de biblionet la care au acces gratuit copii. Biblioteca este încalzita cu combustibil solid.
Biblioteca functioneaza în cladirea caminului cultural alaturi ce cabinetul stomatologic din comuna.

Data creare: 11-12-2015 09:10:21