anunt concurs functie contractuala vacanta

Primăria Comunei Golăiești organizează concurs pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată, cu normă înteagă, a unui post vacant – funcție contractuală de execuție de referent, treapta 3 în cadrul compartimentului „Registr

PRIMĂRIA --> Evidenţa populaţiei

Conditii de locuire si alte dotari specifice comunei Golaiesti

Traditia rurala ieseana cuprinde casa de locuit si anexele. Casa traditionala a fost la inceput bordeiul feudal, apoi casa din barne cioplite si incheiate prin „cuie de lemn", formata dintr-o singura incapere si tinda. Interiorul era tencuit cu lut si varuit. intr-un colt se afla soba cu hoarna. Cu timpul locuintele se realizau din paiant pe fundatie de piatra de rau cioplita sau zidita. Erau acoperite cu paie, stuf, sindrila din lemn de rasinoase, batuta drept sau cu model (solz de peste, coada de randunica), pe coama cu motive florare. inspre zilele noastre sindrila era data cu catran sau pacura pentru a rezista mai mult intemperii. Casa a fost marita la doua camere despartite de tinda, avand de obicei formadreptunghiulara. In spate se realizeaza chilerul folosit pentru bucatarie si camara.

Casa a evoluat continuu, o data cu cresterea nivelului de trai. in momentul de fata majoritatea caselor au trei, patru camere si cuprinde: hol, camara, bucatarie si chiar baie. Sunt zeci de case cu parter si etaj. Mijloacele de incalzit sunt realizate din sobe de teracota. Multe gospodarii utilizeaza aragazul pentru prepararea hranei.

Casele sunt realizate din paiant, caramida arsa, chirpic sau B.C.A. invelitoarea este de regula din tigla, tabla zincata, placi azbociment si mai rar din sindrila.

Interiorul locuintei mai pastreaza elemente traditionale. in camera curata „odaia de oaspeti", se afla capataiul de zestre in care sunt asezate scoartele, covoarele, laicerele, plapumele, cergile, peste care sunt randuite pernele, care formeaza zestrea fetelor de maritat. Pe dusumele se pun scoarte sau covoare tesute in case. Au aparut si covoarele de iuta sau chiar persane. Pe pereti se aseaza covoare, prosoape de artizanat sau cu motive nationale cusute in casa, sub care se prind rame cu fotografii de familie. La intrarea in tinda se afla cerdacul cu elemente de trafor. Tavanul exterior vine pe capatul grinzilor care sunt consolate iar pe marginea acestuia se pune o scandura frumos traforata cu diferite motive florare. Anexa pentru animale este de asemenea realizata de regula, din paiant pe talpi de stejar sau salcam. Cuprinde tot 1-2 incaperi separate de un sopron. intr-una din incaperi sunt adapostite animale mari (bovine, cai, porcine) iar in cealalta animale mici (capre, oi) si pasarile pe timp de iarna. in sopron sunt adapostite lemnele pentru iarna, carul si sania. Acoperisul este de asemenea din tigla, tabla zincata, sindrila sau placi azbociment. Banul podului este realizat din scandura de brad, plop, frumos traforat. Grinzile ca si la casa sunt consolate. De regula anexa este amplasata in spatele casei sau lateral.

Fondul de locuinte din comuna Golaiesti este de 1.374 locuinte si 1294 de gopodarii, la sfarsitul anului 2012, ceea ce reprezinta circa 10% din fondul de locuinte de la nivel metropolitan. In perioada 2005 - 2014 fondul de locuinte din comuna Golaiesti s-a majorat.

Conditiile de locuire sunt evidentiate si conditionate de gradul de racordare la retelele de utilitati publice sau de dependintele existente ale locuintelor.

Cerere racordare la rețeaua de gaze

Data creare: 10-12-2015 22:40:32