anunt concurs functie contractuala vacanta

Primăria Comunei Golăiești organizează concurs pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată, cu normă înteagă, a unui post vacant – funcție contractuală de execuție de referent, treapta 3 în cadrul compartimentului „Registr

PRIMĂRIA --> Evidenţa populaţiei

Populatia comunei Golaiesti

Conform recensamantului efectuat in 2011, populatia comunei Golaiesti se ridica la 3.732 de locuitori, in scadere fata de recensamantul anterior din 2002, cand se inregistrasera 3.784 de locuitori. Majoritatea locuitorilor sunt romani (94,39%). Pentru 5,54% din populatie, iar pentru 0,05% din populatie apartenenta etnica nu este cunoscuta.

Urmarind datele statistice, componenta confesionala a comunei Golaiesti este compusa din: populatie ortodoxa 3488 persoane, ceea ce reprezinta un procent de 93,47% din totalul populatiei, populatie romanocatolica 7 persoane, ceea ce reprezinta un procent de 0,19% din totalul populatiei comunei, populatie penticostala 29 de persoane, ceea ce reprezinta un procent de 0,78% din totalul populatiei comunei si necunoscuta 208 persoane, ceea ce reprezinta un procent de 5,58% din totalul populatiei comunei.

Populatia tanara (0 -14 ani) reprezinta aproximativ 20% din totalul populatiei comunei Golaiesti, populatia adulta (15-64 ani) reprezinta circa 63% iar populatia varstnica (de peste 65 ani) reprezinta 17%. Potrivit acestor valori se poate spune ca populatia comunei Golaiesti este in curs de imbatranire. Varsta medie a persoanelor din comuna Golaiesti este 38,7 de ani, la nivelul anului 2012. Raportand numarul persoanelor varstnice din comuna Golaiesti, de 65 ani si peste, la numarul de persoane tinere, de pana la 14 ani, inclusiv, se obtine un raport de imbatranire demografica de 873,8%o, ceea ce inseamna ca la 1.000 de persoane tinere cu varsta de pana la 14 ani revin aproximativ 874 persoane varstnice cu varsta de 65 ani sau peste (conform INSS).

La nivelul comunei Golaiesti, raportul de dependenta demografica este de 531,8%o, ceea ce reprezinta ca la 5 persoane cu varsta cuprinsa intre 15 ani si 64 ani corespund aproximativ 2,6 persoane tinere si varstnice, din care 1,4 persoane sunt tinere, cu varsta de 0-14 ani.

Valoarea raportului de imbatranire demografica de la nivelul comunei este peste nivelul inregistrat in Zona Metropolitana Iasi (734,2%o) si in judetul Iasi (710,4%o).

Avand in vedere asezarea geografica a comune fata de orasul Iasi care este un centru universitar putem concluziona ca nu distanta a fost o problema in absolvirea studiilor superioare ci conditia sociala la nivelul populatiei comunei. De asemenea, un factor de luat in seama este necesarul de forta de munca la muncile agricole, drept pentru care, cele mai multe familii prefera sa puna copii sa execute tot felul de munci agricole decat sa mearga la scoala.

Data creare: 10-12-2015 22:37:19