PRIMĂRIA --> Home

Asezarea geografica a comunei Golaiesti:

Comuna este situata in partea de est a judetului Iasi, la granita cu Republica Moldova, la nord-est de Municipiul Iasi, la o distanta de 16 km.

Comuna se afla in extremitatea estica a judetului, la limita cu raionul Ungheni din Republica Moldova, pe malul drept al Prutului si pe malurile Jijiei. Este strabatuta de soseaua judeteana DJ249, care o leaga spre nord-vest de Victoria (unde se termina in DN24) si spre sud-est, de-a lungul Prutului, de Ungheni, tutora, Prisacani, Grozesti si Gorban (unde se termina in DN28). Langa Podu Jijiei, din acest drum se ramifica soseaua judeteana DJ249C, care duce spre sud-vest la Holboca si Iasi (unde se termina tot in DN28).

Suprafata teritoriului pe care se desfasoarã comuna

La nivelul anului 2014, suprafata comunei Golaiesti se prezinta astfel:
- Suprafata: 5396 ha;
- Intravilan: 116 ha;
- Extravilan: 5280 ha;
- Gospodarii: 1294;
- Locuinte: 1374.

Din totalul suprafetei comunei, aproximativ 70% o reprezinta teren agricol, iar restul fiind teren neagricol.

Data creare: 10-12-2015 21:55:03