PRIMĂRIA --> Asistenţă socială

Documente necesare pentru indemnizația de creștere a copilului pentru salariați

ACTE NECESARE DOSAR (in copie)
-cerere tip- (Anexa 1);
-documente identitate parinti;
-certificat casatorie;
-certificate de nastere ale tuturor copiilor- original si copie;
-extras de cont pe numele solicitantului;
-dosar cu sina.
-adeverința tip - (Anexa 2), eliberatã de cãtre angajator, din care sã reiasã indeplinirea condițiilor legale privind stagiul de cotizare si veniturile nete realizate (12 luni, în ultimul an inainte de nasterea copilului); Observație: adeverințã tip - format nou (Anexa 2) mentioneazã si numãrul de zile lucrate, concediu medical si de odihnã pentru fiecare din lunile din perioada stagiului de cotizare;
- decizia sau adeverința eliberatã de cãtre angajator din care sã rezulte reluarea activitãții sau, daca se solicita direct stimulent, sa rezulte obtinerea de venituri impozabile.
ATENTIE! – la depunerea documentatiei, este obligatorie prezentarea documentelor de identitate ale ambilor parinti si ale copiilor in ORIGINAL!!!

Data creare: 04-12-2015 20:41:40