Rezervatia Naturala Medeleni si Cotul Bran

Padurea Medeleni este o rezervatie naturala si sit de importanta comunitara, este inclusa in lista ariilor protejate de interes national. Padurea Medeleni, intinsa pe o suprafata de 128 de hectare se afla in extremitatea estica a judetului Iasi, in Campia Moldovei, pe teritoriul estic al comunei Victoria si cel vestic al comunei Golaiesti (in partea vestica a satului Medeleni), langa drumul judetean (DJ249), Sculeni - Podu Jijiei.

Aria naturala reprezinta o zona impadurita (in lunca dreapta a Prutului) cu specii arboricole (sleau de lunca, specific Podisului Moldovenesc) de stejar (Quercus robur), velnis (Ulmus laevis) sau frasin din speciile Fraxinus excelsior si Fraxinus augustifolia. In arealul rezervatiei este semnalata prezenta a doua raritati floristice: laleaua pestrita (Fritillaria meleagris) si ghiocelul de balta (Leucojum aestivum).

Fauna rezervatiei are in componenta o gama diversa de specii, dintre care unele protejate prin Directiva Consiliului European
92/43/CE din 21 mai 1992, privind conservarea habitatelor naturale si a speciilor de fauna si flora salbatica sau aflate pe lista IUCN.

Printre speciile de vietuioare protejate se numara pisica salbatica (Felis silvestris), viezure (Meles meles), veverita roscata (Sciurus vulgaris), pars de stejar (Eliomys quercinus), sarpe de apa (Natrix tessellata), broasca-rosie-de-padure (Rana dalmatina) si un fluture din specia Arytrura muscu.

Rezervatia Naturala Cotul Bran

Infiintatã în anul 1994 prin Hotararea de Consiliul Judetean nr. 8/1994 si pe baza Legii 5/2000, rezervatia Cotul Bran de pe raul Prut este proprietate a statului si apartine de Autoritatea Nationala Apele Romane, avand un caracter acvatic de interes national.

Suprafata rezervatiei aflata pe raza comunei Bran este de 10 ha.

In urma îndiguirilor raului Prut baltile din lunca inundabila a raului au secat, distrugandu-se astfel zonele de reproducere a speciilor prezente în raul Prut. Cotul Bran are o importanta deosebita din punct de vedere al reproducerii speciilor de pesti din raul Prut, fiind ocrotita prin lege atat reproducerea pestilor, cat si cea a puietilor. Aici sunt specii frumoase de rosioara, caras, avat, somn, platica, salau, biban si stiuca.

Data creare: 10-12-2015 22:05:37
Duminica 20-08-2017